Téphetik a hajukat a zöldek: olyan pusztítást vitt végbe Svédország, hogy azt egy darabig senki sem fogja kiheverni
Az Eurostat adatai azonban rámutatnak arra, hogy Magyarország gondol a jövőre.
Az üzletlánc bejelentette, a Ments Életet Alapítvánnyal együttműködésben adománygyűjtő kampányt indít a Wilhelm Fruzsina svédországi tartózkodásához szükséges költségek fedezésére.
Az év végéig fedezi Wilhelm Fruzsina ellátásának költségeit a CBA, a későbbiekre a társadalom segítségét is várják, adománygyűjtő perselyeket helyeznek ki a cég üzleteiben, mondta a vállalat kommunikációs igazgatója hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón. Az Index március elején írt arról, hogy a svéd bevándorlási hivatal vissza akarja küldeni Magyarországra azt az árva, értelmi sérült magyar lányt, aki Malmőben élt a nagynénjénél. Fodor Attila bejelentette: a Wilhelm Fruzsina ellátásához szükséges havi mintegy 280 ezer forintnak megfelelő összeget a vállalat tulajdonosai az év végéig felajánlották, majd egy összegben elutalták a múlt héten. Hozzátette: a társadalom segítségét is kérik ahhoz, hogy Wilhelm Fruzsináék ügye megnyugtatóan rendeződjön: a Ments életet alapítvánnyal közösen száznegyven üzletükben helyeznek ki perselyeket, amelyekbe várják a családot támogató felajánlásokat.
Elutasított letelepedés
A kommunikációs igazgató kérdésre válaszolva elmondta: ha az adományokból nem jönne össze a megfelelő összeg, akkor kiegészítik. Közölte azt is, hogy a 21 éves lánynak szeptember óta bejelentett munkahelye van. Ruff Ágnes, Wilhelm Fruzsina nagynénje a sajtótájékoztatón elmondta: egy hónapja saját felelősségére visszavitte Svédországba a lányt, és azonnal bejelentette. Hangsúlyozta: 39 hónapja van vele Fruzsina, három éve kérvényezték a letelepedési engedélyt, amelynek birtokában a svéd állam fizetné az ellátását. Ezt azonban elutasították, így unokahúgának el kellene hagynia az országot, mondta Ruff Ágnes, aki embertelennek nevezte a svédországi eljárást, és hangsúlyozta: tapasztalatai szerint a svédeket is felháborítja az eset.
„Nincs itt családom, nincs senkim”
Részletezte: Fruzsina egyetlen esélye az úgynevezett letelepedési jog, mert ennek birtokában, ha van bejelentett munkahelye, mint európai uniós állampolgár szabadon mozoghat, ám ebben az esetben fedeznie kell az ellátását. Ezt ő nem tudja biztosítani Fruzsinának, ezért nagy segítség a CBA adománya, tette hozzá.
Ruff Ágnes hangsúlyozta: ha Wilhelm Fruzsina két évig dolgozik, öt évig lesz Svédországban, utána pedig nagyon nagy az esély, hogy megkapja a letelepedési engedélyt. Beszélt arról is, hogy a tordasi otthon, ahol unokahúgának élnie kellett volna, nem neki való, mert ott pszichiátriai betegeket kezelnek, a lány meg volt rémülve. Wilhelm Fruzsina arra a kérdésre, hogy miért nem szeretne Magyarországon maradni, úgy válaszolt: „nincs itt családom, nincs senkim”.